Czym jest motywacja?

Czym jest motywacja?

Motywacja to powód działania. O motywacji mowimy wtedy, gdy są powody by działać. Im bardziej ekscytujący powód do działania, tym silniejsza motywacja. Powód musi dotyczyć Ciebie. Do zrzucenia wagi powodem może być sukienka, chęć lepszego samopoczucia, ładny wygląd lecz wszystko to może okazać się za słabe!! Poszukaj głębokich wewnętrznych intencji. Intencja wyzwala w nas określone emocje. Od intencji,  z którą dbamy o siebie, chodzimy do pracy, wstajemy rano, ćwiczymy, odpoczywamy - zależy emocjonalna jakość naszego życia (o intencjach będę jeszcze pisać). Motywacja to wewnętrzne pragnienie, to wartości jakimi się kierujemy, droga do odkrywania siebie oraz kreowania własnego życia. Motywacja uwalnia i wzmacnia się wtedy, kiedy świadomie kreujemy swoje życie i dbamy o siebie z pasją.  Poziom Twojej motywacji jest nieodłączny z poziomem Twojej świadomości. Im bardziej pracujesz nad swoją świadomością,  tym większą masz motywację. Kolejną rzeczą, która wpływa na motywację jest Twoje ,,dlaczego". Im więcej pracujesz nad swoim wewnetrznym ,,dlaczego", a Twój cel jest dla Ciebie ważny, tym większa i bardziej stabilna staje się Twoja motywacja (w kolejnych artykułach będę to dokładnie omawiać).

Są ludzie,  którzy uważają, że motywacja nie istnieje. Albo coś robisz albo nie. O tyle jest to prawdziwe stwierdzenie, że chęć do działania pojawia się wraz z jego podjęciem oraz ciągłą realizacją.

Dlatego w pewnym stopniu motywację można zaprojektować, wypracować oraz dbając o nią - utrzymać. Motywacja przychodząca wraz z działaniem pojawią się kiedy robisz to,  co sobie zaplanowałaś. Im dłużej działasz, tym dana czynność staje się  Twoim nawykiem i zaczyna przynosić efekty, napędza do dalszego działania,  dając radość z życia. Jest to możliwe tylko wtedy,  kiedy zadbasz równolegle o inne czynniki, których nie można pominąć jak np. sen, regeneracja, nawodnienie, odżywianie itp. Omawiam ten temat dokładniej w swoim ebooku oraz poruszę go na konferencji. 

Temat motywacji jest ściśle związany z poziomem stresu w Twoim życiu. Najbardziej skuteczną techniką jego  obniżania jest praca z oddechem.

Istnieją dwa rodzaje motywacji. Motywacja zewnętrzna oraz motywacja wewnętrzna.

Motywacja zewnętrzna to np. nagroda, awans, pochwała, ale również nagana czy kara. ( należy mieć świadomość, że na dłuższą metę kary nas demotywują). Motywacja zewnętrzna to coś, co pochodzi z zewnątrz, od ludzi i środowiska.

Motywacja wewnętrzna natomiast pochodzi z naszego wnętrza, a jej celem nie jest osiągnięcie zewnętrznych nagród. Wewnętrznej motywacji towarzyszy radość z samej drogi do celu i wizja sukcesu. Motywację wewnętrzną wspiera rozwój osobisty, dbałość o siebie i swój świat wewnętrzny. Nasze talenty,  predyspozycje, pragnienia, wartości i potrzeby są również  naszymi wewnętrznymi motywatorami. Dlatego praca nad nimi jest w życiu kwestią pierwszorzędną. I to właśnie od motywacji wewnętrznej zależą nasze wyniki. Opieranie działań na motywacji zewnętrznej jest nietrwałe.

Motywacja wewnętrzna jest kluczowa.

Zacznę od wewnętrznych motywatorów.

Myśląc o motywatorach wewnętrznych, staraj się zrozumieć co rozpala Cię do działania, co sprawia, że niektóre działania podejmujesz z ochotą i prawdziwą radością.  Motywator wewnętrzny to źródło chęci. Robimy coś, co sprawia nam przyjemność, a sama realizacja tego działania nas nakręca jeszcze bardziej.

Jeżelii na podstawie wewnętrznej motywacji (czyli zgodnie ze swoimi talentami) wybierasz swoją pracę, zawód, swoje miejsce, przyjaźnie -  to czujesz, że się spełniasz i realizujesz; czujesz, że żyjesz zgodnie z samym sobą. Aby tak było, konieczne jest zaspokojenie wewnętrznych potrzeb,  czyli tych wyższego rzędu. Z kolei bez zaspokojenia potrzeb niższego rzedu, nie zaspokoisz tych wyższych, ale o tym w innych artykułach.  Pragnienia i potrzeby są naturalnymi, wewnętrznymi motywatorami. 

Motywacją mogą być również problemy. Wyznaczają nam kierunek zmian,  dlatego w tym kontekście są dobre. Kiedy zmienimy do nich podejście(z chęci walki na akceptację oraz poszukiwanie rozwiązań),  dużo w naszym życiu zmieni się na lepsze samo. 

Motywacja może stać się Twoim sposobem życia.

Zapraszam na mój wykład 1 kwietnia godz. 12:00 

https://www.konferencjareps.com/

KOD RABATOWY -20%  011200

Pozdrawiam

 Anna Zając Coach Zdrowia Kobiet